Ocet jabłkowy wielozadaniowy

Wielozadaniowy ocet jabłkowy można zrobić samemu.  Przyda się nie tylko ze względu na jego zdrowotne właściwości, ale również do utrzymania porządku w domu, czy do podreperowania stanu włosów i paznokci.

Nie zapominaj jednak, że po pierwsze wszystko jest kwestią dawki a po drugie, mimo, że wiele badań potwierdza prozdrowotne właściwości octu jabłkowego to on sam nie wyleczy Cię z cukrzycy, nadwagi i otyłości.

Ten naturalny specyfik najlepiej zrobić z jabłek, których pochodzenie jest nam znane i raczej wiemy, że jabłka rosły bez oprysków. A takich miejsc nadal jest sporo. Trzeba się tylko rozejrzeć po okolicy.

Do czego można używać octu jabłkowego?
  • można nim zastąpić zwykły ocet
  • wyśmienicie smakuje jako izotonik w połączeniu z wodą, cytryną, miodem i imbirem
  • rozcieńczony w stosunku 1:1 świetne nadaje się do płukania bolącego gardła, taka sama płukanka świetna jest do poprawy kondycji włosów
  • na obrzęki, stłuczenia, ukąszenia - wykonaj okład z octem jabłkowym, wspiera również leczenie grzybicy paznokci
  • możesz wykonać z niego tonik do przemywania twarzy: wymieszaj w buteleczce 1 porcję octu jabłkowego z 5 porcjami wody destylowanej dodaj kilka kropel (1-2) ulubionego olejku i tonik gotowy
  • chcesz umyć szyby - dodaj ocet jabłkowy do wody, a zobaczysz świat bez smug
Ocet jabłkowy ceniony jest m.in. za:
  • działanie antybakteryjne, 
  • wspierające odporność (  zawarty w nim kwas octowy pomaga w eliminowaniu różnych chorobotwórczych patogenów), 
  • obniżające poziom glukozy we krwi,
  • wprowadzenie go do menu poprawi procesy trawienne.
SKŁADNIKI
2kg umytych jabłek
przegotowana, ostudzona woda
cukier
duży, czysty słój

Jabłka myjemy, pozbawiamy gniazd nasiennych, kroimy na cząstki (dowolnie).
Słój wypełniamy jabłkami mniej więcej w 1/2 do 3/4 wielkości. Zalewamy wodą  z cukrem. Na każdy litr wody 2 łyżki cukru - należy dobrze rozmieszać. Cukier i tak zostanie "zjedzony" przez bakterie, więc jak jabłka są bardziej kwaśne można dodać nieco więcej cukru. Woda musi zalać cząstki jabłek, które w pierwszych 14 dniach będą raczej próbowały opuścić słoik, czyli będą zbierały się u góry.
Dlatego ważnym jest, by codziennie mieszać jabłka drewnianą łyżką, tak by jabłka z górnej warstwy przemieścić na dół.

Słój przykrywamy ściereczką kuchenną, złożoną na 4 warstwy, tak by zwłaszcza w pierwszej fazie obronić fermentację przed muszkami owocówkami. Przytrzymujemy gumką.

Codzienne mieszanie jest konieczne przez najbliższe minimum 4 tygodnie. Po mniej więcej tym czasie, jabłka opadną na dno, a na powierzchni pojawi się biała, galaretka tzw. 'matka octowa'. W chwili, gdy się pojawi przestajemy mieszać jabłka.
Po kilku dniach zdejmij 'matkę' i możesz jej użyć do nastawienia kolejnego octu, który szybciej sfermentuje.
Oceń na ile dojrzały jest twój ocet. Możesz go jeszcze zostawić na 5-10 dni lub od razu przelać przez sitko do butelek i odstawić już w butelkach w ciemne miejsce, by chwile jeszcze dojrzewał. Na dnie butelek może pojawić się naturalny osad, a czasem jeszcze nowe 'matki'. 

Smacznego!

Zapraszam do obejrzenia filmu, jak krok po kroku przygotować ocet jabłkowy.

https://youtu.be/3VQkI1E695o