Do serca przytul psa...

Animaloterapia. Znana od czasów starożytnych terapia z udziałem zwierząt. Obserwacje kliniczne jednoznacznie wskazują na terapeutyczny wpływ zwierzaków zwłaszcza psów, kotów, koni na zdrowie człowieka. 
Przykłady?
Głaskanie i przytulanie kotów usprawnia zniekształcone kończyny nie tylko chorych dzieci, ale również dorosłych cierpiących na artretyzm. Kocia temperatura ciała to ok. 38 st. C. więc mamy i terapię ciepłem przy kontakcie z ręką człowieka i uśmierzanie bólu dzięki jonizującej ujemnie sierści naszego pupila:) Kot mruczy i uspokaja nas. To mruczenie jest jak masaż dźwiękiem mis tybetańskich, co daje efekt w postaci obniżenia ciśnienia krwi. A to pozwala na rzeczywiste obniżenie ryzyka zawału serca. 
I to wszystko kocia zasługa. Wystarczy przygarnąć kota, by być zdrowszym.

Koń jaki jest każdy widzi:) Ale nie każdy wie, że hipoterapia koduje w mózgu prawidłowy wzorzec chodu, nawet jeśli pacjent nigdy nie chodził. Taki np. konik polski podczas spokojnego chodu wprawia miednicę chorego pacjenta w ruch do przodu , na boki i  rotacyjny, co pobudza również równowagę i orientacje przestrzenną. Ciepło ciała konia, którego temperatura wyższa jest o 1-1,5°C od ludzkiego, sprzyja rozluźnieniu mięśni znajdujących się w stanie przykurczu. Hipoterapia na pewno poprawia ogólny stan zdrowia chorych z porażeniami, z zespołem Downa, czy stwardnieniem rozsianym. Osoby zdrowe korzystając kontaktu z koniem również mogą jedynie zyskać na zdrowiu, odstresować się, poprawić wydolność swojego organizmu.

Psia terapeutyczna siła znana jest chyba najbardziej każdemu z nas. Pies jako pierwszy został przez człowieka udomowiony. I wcale nie było mu z gatunkiem ludzkim zawsze dobrze. I dzisiaj tez bywa różnie. A psia miłość, wierność, bezgraniczne zaufanie to uczucia, których my ludzie potrzebujemy w swoim życiu najbardziej. Domowej dogoterapii, doświadczamy codziennie jedynie za miskę wody i karmy. Pies wyprowadza nas na spacer, dbając o naszą kondycję. Pies poprawia nam nastrój. O nic nie pyta. Kocha nas bezwarunkowo. Tęskni i  cieszy się na nasz widok. To czyni nas potrzebnymi, wyjątkowymi, dobrymi.

Zwierzaki pomagają nam nie tylko w sferze fizycznej, ale i psychicznej.
Motywują nas i  edukują. Tak!  Dzięki nim jesteśmy lepsi.