Czy polska żywność może zapobiegać rozwojowi nowotworów?

Tak.
I wskazują na to liczne badania i metaanalizy.
Od dawna funkcjonuje termin 'super żywność', którą w pierwszych skojarzeniach identyfikujemy z produktami, dostarczanymi do Polski z zagranicy. Należą do nich: acai, aloes, awokado, kakao, nasiona chia, czy komosa ryżowa.
Chciałabym zwrócić uwagę, że również my mamy u siebie (w Polsce) produkty z kategorii super żywności np. czosnek, aronia, pigwa, rokitnik.
Co mówią badania?
Np. czosnek pospolity, który każdy z nas ma w domu, sam w sobie jest bombą substancji biologicznie czynnych. To prawdziwa torpeda odżywcza.
Wyniki licznych badań epidemiologicznych wskazują na odwrotną korelację między spożyciem czosnku ( surowy i poddany obróbce termicznej) a nowotworami żołądka oraz jelita grubego - metaanaliza obejmująca 18 prac badawczych. Mówiąc prościej: jesz czosnek, zmniejszasz szanse na zachorowanie na te rodzaje raka. 
Jaki wg naukowców jest mechanizm działania substancji, w które bogaty jest czosnek? 
Siarkowa substancja występująca w czosnku nasila proces apoptozy (śmierci) komórek nowotworowych. Inny mechanizm ochronny opiera się o badania, które wskazują, iż stosowanie wyciągów z czosnku zwiększa zdolności oksydacyjne organizmu.

Podobnie korzystne wyniki badań  w stosowaniu polskich produktów w prewencji chorób nowotworowych dotyczą owoców bzu czarnego, rokitnika czy aronii.
Pomyśl, kiedy te produkty gościły w Twojej kuchni?
Czosnek pewnie tak.
A pozostałe?


Lepiej zapobiegać niż leczyć. Są produkty, które zapewniają nam zdecydowanie więcej korzyści niż żywność konwencjonalna, bo same w sobie posiadają wyjątkową wartość odżywczą oraz składniki, które mogą wywołać oczekiwany przez nas efekt zdrowotny.
Powinny one na stałe zagościć w naszym menu:)

Źródło: Katedra Biotechnologii, Żywienia Człowieka i Towaroznawstwa Żywności Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Kierownik: prof. dr hab. Z. Targoński