DETOKS ORGANIZMU - MA TO SENS?

Zapewne buszując w sieci w poszukiwaniu sposobu na utratę zbędnych kilogramów czy poprawę samopoczucia trafiasz na kolejną modną dietę detoks. Autorzy i promotorzy tych diet to często osoby znane, celebryci.  Detoks ma pomóc nam uzyskać spektakularny spadek masy ciała i  przy okazji oczyścić organizm z toksyn.

Łał! Jakie to kapitalne rozwiązanie.


Skoro możemy oczyścić organizm z toksyn, to chyba warto.

W takim razie zadajmy pytanie: z czego konkretnie mamy się oczyścić?  I to już nie jest takie oczywiste. W aspekcie diet detoks, pojęcie toksyny jest rozmyte do granic możliwości. W medycynie toksyną wiadomo co jest, a w detoksie mówi się oględnie  o metalach ciężkich, dodatkach do przetworzonej żywności i innych potencjalnie szkodliwych produktach współczesnej egzystencji na planecie Ziemia. 

Ilość dostępnych detoksów jest liczna. Mogą to być 'wyzwania' planowane od dwóch dni, do nawet kilku tygodni. Najczęstsze to detoks warzywno -owocowy, sokowy lub oparty na jednej grupie produktów np. na kaszach, często uzupełniany o drogie suplementy.
Rynek zalewają kolejne 'detoksy', które promowane są przez coraz więcej znanych osób i celebrytów. Cechą wspólną wszystkich jest drastycznie obniżona kaloryczność dobowa, eliminacja konkretnych produktów, a nawet całych grup produktowych.
Organizm wprowadzany jest w stan niedożywienia i  niedoborów.

Dietom oczyszczającym z 'toksyn' poddają się najczęściej osoby, które chcą pozbyć się szybko nadprogramowych kilogramów, poprawić gorsze samopoczucie i/lub rozgrzeszyć się z trwających miesiącami i latami zaniedbań żywieniowych czy braku ruchu.

Szukając dowodów naukowych na poparcie tych rewelacji trafiam, tylko na hipotezy. 
A hipoteza nie jest faktem naukowym.
Wielu autorów i promotorów tych diet powołuje się na proces autofagii, czyli tzw. trawienie wewnętrzne, w którym komórka sama zjada swoje uszkodzone, zwyrodniałe lub martwe części, a następnie zachodzi ich wymiana na źródło energii.

Tyle tylko, że jedyny dowód naukowy (Nobel z 2016 roku prof. Yoshinori Ohsumi) dotyczy potwierdzenia skuteczności mechanizmów autofagii u drożdży a nie u ludzi!

Co więc mówi nauka?

Organizm ludzki to wysoko wyspecjalizowany system, który ma wbudowane mechanizmy detoksykacyjne. Nieustannie zachodzą w nas procesy oczyszczające organizm: w skórze, płucach , wątrobie, nerkach, przewodzie pokarmowym.  "Oczyszczanie" organizmu to ciągły proces np. pocenia się, oddawania moczu czy kału. Chciałoby się powiedzieć: " wystarczy nie utrudniać" i wszystko będzie działać.
Nie jedz więc przetworzonego jedzenia, jedz więcej warzyw i owoców, pij wodę, ćwicz, ruszaj się, wysypiaj się, naucz się technik relaksacyjnych, bo stres również generuje 'toksyny'.

Jeżeli osoba otyła podczas 'detoksu' gubi kilogramy i poprawiają się jej wyniki metaboliczne, to raczej nie będzie to trwała zmiana. Szybka zmiana masy jest najczęściej wynikiem utraty masy mięśni, płynów, węglowodanów a nie tkanki tłuszczowej. Nawet poprawa samopoczucia najczęściej jest chwilowa i wynika zwyczajnie z odstawienia niezdrowych produktów. Kończy się detoks - problemy wracają.

Chcesz oczyścić organizm przestań go karmić stresem, cukrem, przetworzonym jedzeniem i brakiem snu. Pozwól sobie na zdrowie! Do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy 'dobrych' białek, węglowodanów i tłuszczy. Witamin i składników mineralnych. A to wszystko restrykcyjne diety ograniczają.

Niemniej nie zmienia to faktu, że są związki, z którymi nasza wątroba czy nerki mogą sobie nie radzić np. pestycydy w kosmetykach czy  bisfenol A zawarty w plastikowych opakowaniach. Te toksyny gromadzą się głównie w tkance tłuszczowej lub krwi i towarzyszą nam przez lata skutecznie prowadząc w stronę choroby, w tym otyłości.  Prawdziwe trucizny wymagają specjalistycznego działania: testów i skutecznego leczenia. Dla metali ciężkich jest to chelatacja precyzyjnie podanego antidotum. Żadne, nawet najlepsze smoothie tego nie dokona.
Morbi in sem

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Donec odio. Quisque volutpat mattis eros. Nullam malesuada erat ut turpis. Suspendisse urna nibh, viverra non, semper suscipit, posuere a, pede.

asdadasdasd